طراحی نشان برای برند شخصی الهام یوسفی

طراح و سازنده آثار قلمزنی / 1398

به کنده‌کاری و تزیین اشیاء فلزی به‌خصوص مس، برنج، نقره و طلا قلم‌زنی می‌گویند که به‌وسیله قلم و چکش انجام می‌شود. طراحی یک نشانه برای کارگاه قلم‌زنی الهام یوسفی موضوع این سفارش است.

نسخه کامل لوگو قلم زنی یوسفی
لوگوتایپ الهام یوسفی-برندسازی شخصی بر اساس خط کوفی تزیینی
طراحی لوگوتایپ- الهام یوسفی

طراحی لوگو - الهام یوسفی

روند طراحی لوگو 

از همان ابتدا اتودهایی با کلمه «یوسفی» زده شد. از آنجایی‌ که مجموعه‌ای از زیباترین آثار قلم‌زنی ایران در موزه‌هایی همچون متروپولیتن و بریتانیا نگهداری می‌شود، تصمیم گرفته شد از کتیبه‌های تزیینی این آثار برداشت شود.
خطوط تزیینی یک بخوردان کنده‌کاری از موزه متروپولیتن بیش از همه جلب توجه می‌کرد. خطوط تزیینی بدنه این بخوردان که به شکل شیر است بسیار منعطف و ماهرانه نوشته شده بود. اتودهای از کلمه یوسفی با الهام از این کتیبه‌ها انجام شد که با تغییراتی که در تزیینات گیاهی داده شد ترکیب حروف و کلمات به هماهنگی رسید. البته ناگفته نماند تحقیقاتی که بنده در پایان‌نامه کارشناسی ارشد در مورد این کتیبه‌های تزیینی داشتم شوق مرا برای برداشت از این کتیبه‌ها دوچندان کرده بود و این موضوع موقعیت استفاده از این برداشت را می‌طلبید

لوگوتایپ برند شخصی-کارگاه قلم زنی الهام یوسفی
ایده پردازی از موزه متروپولیتن

در مجموع دو طرح با برداشت از کتیبه این بخوردان ارائه شد و در نهایت ترکیبی که درون دایره طراحی شده بود مورد استفاده قرار گرفت. در این صفحه اتودهایی این موضوع را مشاهده می‌کنید.

نشانه شخصی هنرمند - الهام یوسفی
الهام یوسفی - نشانه پیشنهادی
پیش طرح های اولیه لوگو- الهام یوسفی
مرحله اسکیس لوگو - الهام یوسفی