طراحی مسکات لوگو شرکت خانم و آقای وافل

Mr & Mrs Waffle / Sweden / 2019

طراحی مسکات لوگو توسط محسن خضری- شرکت خانم و آقای وافل-سوئد

شرکت خانم و آقای وافل در سال 2019 در شهر گوتنبرگ سوئد تاسیس شد. این شرکت یک فروشگاه پخت و عرضه اختصاصی انواع وافل است.
وافل، نانی ترد و شیرین، شبیه بیسکویت است که به شکل‌های مختلف پخته می‌شود. این نان شکل‌های مختلفی دارد اگرچه بافت رایج آن مشبک است و معمولاً به شکل دایره تهیه می‌شود. این نان همراه با انواع چاشنی‌های ترش و شیرین عرضه می‌شود:
شکلات، بستنی، توت‌فرنگی، خامه، موز، شاه‌توت، کیوی از جمله آن‌هاست.

طراحی لوگوی مسکات برای شرکت خانم و آقای وافل-محسن خضری
مسکات لوگو دیزاین-خانم و آقای وافل-سوئد

روند طراحی نشانه Mr & Mrs Waffle

بریف اولیه از طریق چندین تماس تلفنی با سفارش‌دهنده دریافت شد. برداشت صمیمی و طنز آمیز از شخصیت خانم و آقا از طرف کارفرما قابل قبول بود، با این وجود اصراری به یک نوع خاص از لوگو وجود نداشت و طراح در انتخاب نوع لوگو بر اساس تشخیص خود آزاد بود.
پیشنهاد استفاده از نمادهای کشور سوئد برای هویت بخشی به لوگو از دیگر پیشنهادهایی بود که با نظر مساعد سفارش‌دهنده مواجه شد.
با توجه به اطلاعات دریافت شده و آزادی عمل در طراحی، طراحی یک مسکات لوگو (Mascot Logo) در اولویت قرار گرفت.

طراحی مسکات لوگو -شرکت خانم و آقای وافل- نسخه تک رنگ
شرکت خانم و آقای وافل - نسخه دو رنگ
شرکت خانم و آقای وافل - نسخه سیاه و سفید
شرکت خانم و آقای وافل- نسخه نگاتیو
مسکات لوگو برند خانم و آقای وافل توسط محسن خضری- Mr & Mrs Waffle
تابلوی شرکت خانم و آقای وافل
اتودهای نرم افزاری - شرکت خانم و آقای وافل

از طرفی طراحی مسکات لوگو برای رستوران‌ها، فست فودها، کافه‌ها، سازمان‌های خدماتی، گروه‌های ورزشی رایج است. تنوع رنگ، کارتونی بودن و شوخ‌طبعی آن باعث می‌شود حسی خوش‌آمد‌گو داشته باشد.
در مرحله جستجو، نمادهای کشور سوئد مورد مطالعه قرار گرفت. مُووس (Mosse) که یک نوع گوزن عظیم‌الجثه متعلق به این کشور است به عنوان کاراکتری که می‌تواند مُعرف شخصیت خانم و آقا باشد مورد توجه قرار گرفت.
در جستجوهای بعدی نشانه‌هایی که با کاراکتر گوزن طراحی‌شده‌اند مورد بررسی قرار گرفت. در کنار آن جستجوهایی در مورد وافل و کاراکتر خانم و آقا که شامل عکس، تصویرسازی و وکتور بود به‌طور هم‌زمان انجام شد.

مسکات لوگو شرکت خانم و آقای وافل- اسکیس
اسکیس‌ مدادی طراحی لوگو شرکت خانم و آقای وافل

شخصیت خانم و آقا به‌صورت کلاسیک و با جستجوی واژه‌های lady & gentleman انجام شد اجزاء لباس آقا کروات و لباس خانم یک پاپیون در نظر گرفته شد، فرم چشم‌ها برای انتقال حس خوش‌طبعی و مهربانی بسته طراحی شد و این مسئله کیفیت عاطفی شخصیت را تقویت کرد.
در مرحله بعد اتودهای ارائه‌شده دسته‌بندی و نمونه‌های منتخب به کارفرما ارائه شد. پس از تائید سفارش‌دهنده روند اجرای نشانه آغاز گردید. مرحله اجرا با چالش‌هایی همراه بود، در یک مورد، یکی از همکاران در مواجه با طرح منتخب اظهار داشت که این لوگو به‌گونه‌ای طراحی شده که به نظر می‌رسد سر گوزن‌ها به دیوار نصب‌شده‌ و از این نظر ممکن است در آن کشور با قانون حمایت از حقوق حیوانات تناقض داشته باشد! و این باعث شد تا اتود دیگری برای اجرای نهایی انتخاب شود.
درنهایت نسخه‌های ضروری لوگو برای کاربردهای مختلف سفارش‌دهنده طراحی شد که در آینده برای طراحی هویت بصری به آن‌ها نیاز پیدا خواهد کرد. / محمد محسن خضری

اسکیس های اولیه - شرکت خانم و آقای وافل
اتودهای اولیه لوگو - شرکت خانم و آقای وافل
اتودهای اولیه لوگو - شرکت خانم و آقای وافل