نشانه بنیاد گلبهار

Golbahar Foundation / 2022

«شرکت تعاونی کارآفرینان گلبهار» به‌ طور رسمی از سال 1394 در مشهد فعالیت می‌کند. این شرکت که به‌تازگی با نام «بنیاد گلبهار» برند خود را معرفی نموده در حقیقت یک کارگاه تولید تابلوهای نقاشی کلاژ، آموزشگاه هنری و مرکز خوداشتغالی زنان است. مدرس این بنیاد خانم گلبهار حیاتی بوده و نام این بنیاد هم از اسم کوچک ایشان برداشت شده است.آثار کلاژی که در بنیاد گلبهار تولید می‌شوند با استفاده از دورریزهای کاغذ، چرم و به ویژه سرقیچی‌های پارچه ساخته می‌شوند.

طراحی لوگو بنیاد گلبهار- نسخه سیاه و سفید لوگو
طراحی نشانه بنیاد گلبهار
طراحی لوگوی بنیاد گلبهار به مدیریت خانم گلبهار حیاتی
طراحی نشانه بنیاد گلبهار(شرکت تعاونی کارآفرینان هنر گلبهار)

شعار این بنیاد «از هیچ، به همه‌چیز» است. خلق یک اثر جذاب و قیمتی از دورریزهایی که هیچ ارزشی ندارند هدف این برند است. درواقع خریداران احساس «مالکیت یک کالای ارزشمند شده» را پس از خرید این تابلوها پیدا می‌کنند.

اسکیس‌های مدادی(اتودهای دستی لوگو)-بنیادگلبهار
تابلوی ایده‌پردازی لوگو- بنیاد گلبهار
طراحی لوگوی دستی- بنیاد گلبهار
اتودهای دستی نشانه(طراحی دستی لوگو)

رنگ‌‌های به کار رفته در تابلوهای کلاژ از تکه پارچه‌های دور ریز خیاط‌خانه‌ها به دست می‌آید، به این صورت که پس از انتقال طرح، قطعات بسیار ریز پارچه‌‌های رنگی با چسب بر روی سطح تابلو چسبانده می‌شوند. این شیوۀ کلاژ از چهل تکّه دوزی‌های قدیم که نوعی هنر سنتی ایرانی بوده الهام گرفته شده است. چهل‌تکه نماد سلیقه، هنر، صرفه‌جویی، صبر و حوصلۀ زن ایرانی است که از قطعات دور ریز پارچه‌ها برای ساخت یک سطح وسیع استفاده می‌شود.

طراحی لوگوی تصویری شرکت کارآفرینان هنر گلبهار(آموزشگاه گلبهار حیاتی)
طراحی نشانه تصویری برای آموزشگاه هنرهای تجسمی(نقاشی کلاژ)

در شیوه آموزشی این آموزشگاه محدودیتی ازنظر موضوع برای خلق اثر وجود ندارد، اما می‌توان موضوع آثار خانم گلبهار حیاتی را ازنظر موضوع به سه دسته اصلی تقسیم کرد:
دسته اول، بازآفرینی آثار نقاشان مشهور تاریخ هنر جهان به‌خصوص نقاشان امپرسیونیستی همچون ونسان ونگوگ.
دسته دوم، بازآفرینی مناظر طبیعی، تاریخی و بناهای فرهنگی و ذهبی ایران و جهان مانند حرم امام رضا(ع)، تخت جمشید، برج ایفل و…
دسته سوم، که حجم کمتری را شامل می‌شوند موضوعاتی مانند پرتره سران کشورهای مختلف جهان، نگارگری و نقاشی‌های ایرانی و خارجی است.

طراحی نشانه بنیاد گلبهار حیاتی
طراحی پیکسل برای بنیاد گلبهار حیاتی

به‌طورکلی چهار ارزش در بنیاد گلبهار موردتوجه قرار دارد:
– ایجاد ارزش‌افزوده از مواد دور ریز و بی‌مصرف.
– انتقال هنر و فرهنگ سنتی ایران(چهل تکه دوزی و قطاعی پارچه) در قالب امروزی
– تمرکز بر کارآفرینی و خود اشتغالی زنان ایرانی، بدون سرمایه اولیه.
– توجه و تأکید بر حفظ محیط‌ زیست با استفاده از پارچه‌های دور ریز و برگشت‌پذیر

طراحی کارت ویزیت بنیاد گلبهار حیاتی

در نشانه جدید استفاده از فرم گل از دو جهت گزینه مطلوب بود. اول این که نام برند به طور مستقیم تداعی کننده تصویر گل بود و دوم این که در نشانه طراحی شده، گلبرگ‌های گل هر کدام نماینده یک تکه پارچه رنگی در نظر گرفته شد که پس از همجواری یک محصول ارزشمند شده را ایجاد می‌کرد.
نشانه به گونه‌ای طراحی شد که تداعی کننده فعالیت برند(خلق تابلوهای کلاژ از تکه پارچه‌های دور ریز) باشد و به علاوه با شخصیت زنانه و پرجزییات برند هماهنگ باشد.