نشانه پیشنهادی نگارخانه فربُد

Farbod Art Gallery / 1396

طراحی نشانه نوشتری برای نگارخانه فربد-محسن خضری

در سال 1395 به پاسداشت زنده‌یاد محمد فربودنیا پیشنهاد شد نگارخانه‌ای با نام ایشان تاسیس شود

محمد فربودنیا، از هنرمندان فعال دهه‌ی پنجاه شمسی ایران بود که موفق به دریافت بورسیه‌ی تحصیلی از اداره فرهنگ و هنر وقت شد و راهی مدرسه عالی ملی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) گردیید و در دو رشته مجسمه‌سازی و نقاشی با مدارج عالی فارغ‌التحصیل شد.
فربودنیا در سال 1357 برای خدمت به فرزندان وطنش، به شهر خود -مشهد- بازگشت و در تنهایی و اعتصابی خاموش از دنیا رفت. بعد از فوتش آثار و زندگی هنری او به معرض دید عموم درآمد و مقالات در مورد آثار ارزنده او منتشر شد.
همجنین فربد، نامی ایرانی و به معنای دارای جلال و شکوه است و از این نظر هم برای یک نگارخانه هنری بسیار درخور و شایسته است. امیدواریم این نگارخانه روزی در مشهد راه‌اندازی شود و نام این هنرمند در کشور زنده بماند.

گالری فربد به یاد زنده یاد محمد فربودنیا
ماکاپ لوگو طراحی گالری فربد

لوگو گالری فربد
نگارخانه فربد - لوگوتایپ پیشنهادی

روند طراحی نشانه نگارخانه فربد

ازآنجایی‌که محمد فربودنیا هنرمندی آکادمیک بود، قرار شد طیف آثاری که در نگارخانه فربد به نمایش درمی‌آید از قشر دانشگاهی باشد، برای همین نشانه نگارخانه فربد مدرن و مینیمال طراحی شد. این نشانه در قالب یک لوگوتایپ به شکل دو مربع خلاصه‌سازی شد. این دو مربع هم‌جواری دو اثر قاب شده بر دیوار نمایشگاه را هم تداعی می‌کند. پس از اجرای نشانه نهایی، تعدادی از اتودهای اولیه که ترکیب خلاقانه‌ای داشت به مجموعه اضافه شد و مجموعا چهار ترکیب از نام ایشان به مرحله اجرا رسید. بسیار خوشحالم که به ازای دستمزد طراحی این نشانه، دو اثر ارزشمند از آثار محمد فربودنیا را از پسرشان که هنرمندی توانا در عرصه موسیقی است دریافت نمودم.

لوگو چیدمان مربع‌ای گالری هنری فربد
طرح ماکاپ / نگارخانه فربد
طراحی نشانه نوشتاری نگارخانه فربد-طراحی شده توسط محمد محسن خضری
طراحی نشانه نوشتاری گالری فربد
گالری فرد - اسکیس های طراحی لوگو
گالری فربد- پیش طرح های اولیه لوگو
اسکیس های اولیه طراحی لوگو نگارخانه فربد