طراحی لوگو شرکت Australian Mega Colours

Professional Painting & Decorating Services / 1396

طراحی لوگو شرکت نقاشی ساختمان مگا کالر استرالیا-محسن خضری

شرکت Australian Mega Colours یک شرکت نقاشی ساختمان در استرالیاست که در حوزه فضای تجاری و مسکونی خدمات نقاشی ساختمان ارائه می‌دهد. این شرکت در سال 2017 کار خود را با این نام آغاز کرد و در واقع یک شرکت خارجی است که در استرالیا فعالیت می‌‌کند.

مونوگرام - شرکت نقاشی ساختمانی مگاکالر
شرکت ساختمانی مگا کالر- نسخه سیاه و سفید

روند طراحی لوگو Australian Mega Colours

پس از گفتگو و دریافت بریف از سفارش‌دهنده به این نتیجه رسیدیم که از نمادهای قاره استرالیا در طراحی لوگو استفاده شود، چرا که مردم این قاره از شرکت‌هایی بیشتر خرید می‌کنند و یا خدمات می‌گیرند که متعلق به استرالیا است.
در ابتدای پروژه به منظور یافتن سمبل‌های مرتبط با استرالیا که می‌بایست در لوگوی شرکت دیده شود، نمادهای این قاره و لوگوی شرکت‌ها، مراکز دولتی و مناسبت‌های مختلف استرالیا مورد مطالعه بصری قرارگرفت.سمبل‌هایی مانند کانگورو، پاندا، نقشه استرالیا، اپرای سیدنی و…
همچنین لوگوی شرکت‌های مشابه در استرالیا هم در این جستجوها مورد توجه قرار داشت تا از تشابه اتفاقی در طراحی جلوگیری شود. شرکت‌های مانند MPA و Norwest Painting.

شرکت نقاشی ساختمانی مگا کالر- ایده پردازی لوگو
شرکت رنگ مگا کالر- ایده طراحی لوگو

در نهایت از میان تمام سمبل‌ها، نقشه استرالیا به عنوان یکی از پرکاربردترین نمادها مدنظر قرارگرفت.
همچنین پس از جمع‌آوری نمونه‌ لوگوها مشخص شد لوگوهایی که از نقشه استفاده نموده‌اند طرح نقشه را با توجه به کاربرد و اهداف برند به شکل‌های مختلف ساده‌سازی کرده‌اند. خوشبختانه این تنوع تغییرات فرمی دست طراح را در نمایش نقشه استرالیا به شکل‌های مختلف باز می‌گذاشت.
در ابتدای کار اتودهای زیادی با فرم فرچه‌ی رنگ، زده شد، اما فرچه ابزاری قدیمی در زمینه‌ی نقاشی ساختمان بود؛ بنابراین تصمیم بر این شد تا از غلتک رنگ که ابزار جدیدتری بود استفاده شود.

حرکت غلتک به شکل حروف M و W الگویی است که برای توزیع صحیح رنگ بر سطح دیوار توسط کارشناسان پیشنهاد می‌شود. نکته جالب این‌که حرف M، همان حرف اول نام شرکت بود و این مسئله ایده‌ی طراحی یک مونوگرام (Letter Mark) را به عنوان بهترین گزینه تایید می‌کرد.

Australian Mega Colours Logo- Full version
Australian Mega Colours Logo

بنابراین طرح نهایی به‌گونه‌ای طراحی شد که در بردارنده‌ی سه نشانه به‌طور هم‌زمان باشد:
1- حرف M از اول نام شرکت
2- حرکت M شکل غلتک رنگ
3- نقشه استرالیا به صورت خلاصه‌شده در حرکت M
در ارائه نهایی، دو ترکیب مختلف از لوگو ارائه شد، یک ترکیب که نقشه‌ی استرالیا در فرم M خلاصه شده بود و دیگری نقشه‌ی استرالیا در پس‌زمینه به‌طور واضح دیده می‌شد که در نهایت کارفرما طرح دوم را به دلیل مشخص بودن نقشه استرالیا برگزید.